| Internal Part Number | EIS-5413-1.75OD-7/8ID-17 | |
| Other Related Documents | Date Code Decipher | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 5413 MSDS | |
| Featured Product | Tape by Usage Type Guide | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | - | |
| Packaging | Box | |
| Tape Type | Film | |
| Adhesive | Silicone Thermosetting | |
| Backing, Carrier | Polyimide | |
| Thickness | 0.0027" (2.7 mils, 0.069mm) | |
| Thickness - Adhesive | - | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | - | |
| Width | 1.75" (44.45mm) 1 3/4" | |
| Length | 0.87" (22.10mm) | |