FFF 54242-104400950LF
54242-104400950LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-104400950LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER
Datasheet Download
54242-104400950LF.pdf
Availability of 54242-104400950LF
QUANTITY
54242-104400950LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-104400950LF
Internal Part NumberEIS-54242-104400950LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.590" (14.99mm)
Length - Post (Mating)0.216" (5.50mm)
Length - Stack Height0.374" (9.50mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-104400950LF
Related Links54242-10, 54242-104400950LF Datasheet, FFF Distributor
54242-104400950LF Details Description
Related parts for 54242-104400950LF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES 160K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
LABEL 2.5X1.5" BLU ON WHT 1000PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SEMCONN SHLD PLUG ASSY 16CKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf