FFF 54242-106500950LF
54242-106500950LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-106500950LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54242-106500950LF.pdf
Availability of 54242-106500950LF
QUANTITY
54242-106500950LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-106500950LF
Internal Part NumberEIS-54242-106500950LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.674" (17.12mm)
Length - Post (Mating)0.300" (7.62mm)
Length - Stack Height0.374" (9.50mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-106500950LF
Related Links54242-10, 54242-106500950LF Datasheet, FFF Distributor
54242-106500950LF Details Description
Related parts for 54242-106500950LF
FLEX CABLE - AFK05A/AE05/AFK05A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 67A TO-264 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf