FFF 54242-108081600LF
54242-108081600LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-108081600LF
Brief Description
CONN STACKER
Datasheet Download
54242-108081600LF.pdf
Availability of 54242-108081600LF
QUANTITY
54242-108081600LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-108081600LF
Internal Part NumberEIS-54242-108081600LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Number of Positions8
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.855" (21.72mm)
Length - Post (Mating)0.225" (5.71mm)
Length - Stack Height0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-108081600LF
Related Links54242-10, 54242-108081600LF Datasheet, FFF Distributor
54242-108081600LF Details Description
Related parts for 54242-108081600LF
CONN HEADER 11POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BITS SER 20QFN datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.5A SPT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf