FFF 54242-802160950LF
54242-802160950LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-802160950LF
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54242-802160950LF.pdf
Availability of 54242-802160950LF
QUANTITY
54242-802160950LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-802160950LF
Internal Part NumberEIS-54242-802160950LF
PackagingBulk
Number of Positions16
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.462" (11.73mm)
Length - Post (Mating)0.088" (2.23mm)
Length - Stack Height0.374" (9.50mm)
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-802160950LF
Related Links54242-80, 54242-802160950LF Datasheet, FFF Distributor
54242-802160950LF Details Description
Related parts for 54242-802160950LF
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 32 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 50K OHM 50W datasheet.pdf
HORIZ SMD JMPR 10POS .100"" datasheet.pdf