FFF 54242-806141000LF
54242-806141000LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-806141000LF
Brief Description
CONN STACKER
Datasheet Download
54242-806141000LF.pdf
Availability of 54242-806141000LF
QUANTITY
54242-806141000LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-806141000LF
Internal Part NumberEIS-54242-806141000LF
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.674" (17.12mm)
Length - Post (Mating)0.280" (7.12mm)
Length - Stack Height0.394" (10.00mm)
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-806141000LF
Related Links54242-80, 54242-806141000LF Datasheet, FFF Distributor
54242-806141000LF Details Description
Related parts for 54242-806141000LF
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL WIDEBAND RECEIVER datasheet.pdf
CAP CER 20PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
MICRO 100C P 20" YEL JACKP NI datasheet.pdf