FFF 54242-807200950LF
54242-807200950LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-807200950LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER BERGSTIK SMT
Datasheet Download
54242-807200950LF.pdf
Availability of 54242-807200950LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
54242-807200950LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-807200950LF
Internal Part NumberEIS-54242-807200950LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.755" (19.18mm)
Length - Post (Mating)0.381" (9.68mm)
Length - Stack Height0.374" (9.50mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-807200950LF
Related Links54242-80, 54242-807200950LF Datasheet, FFF Distributor
54242-807200950LF Details Description
Related parts for 54242-807200950LF
SWITCH SLIDE 4P3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf