FFF 54242-811401900LF
54242-811401900LF picture photo
Mfg. Part Number
54242-811401900LF
Brief Description
HEADER BERGSTIK STR
Datasheet Download
54242-811401900LF.pdf
Availability of 54242-811401900LF
QUANTITY
54242-811401900LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 54242-811401900LF
Internal Part NumberEIS-54242-811401900LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.155" (29.34mm)
Length - Post (Mating)0.407" (10.34mm)
Length - Stack Height0.748" (19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)54242-811401900LF
Related Links54242-81, 54242-811401900LF Datasheet, FFF Distributor
54242-811401900LF Details Description
Related parts for 54242-811401900LF
TRIMMER 100K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BCD-TO-DEC DECODER/DVR 16SO datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY OS 1KW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-0 /DH 4C datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf