FFF 55003-101003LF
55003-101003LF picture photo
Mfg. Part Number
55003-101003LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 30POS STR PCB PRESS
Datasheet Download
55003-101003LF.pdf
Availability of 55003-101003LF
QUANTITY
55003-101003LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55003-101003LF
Internal Part NumberEIS-55003-101003LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGXT Plating 19/Jun/2012
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral® 4000
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical30 Signal, 6 Ground
FeaturesShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorNatural
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55003-101003LF
Related Links55003-1, 55003-101003LF Datasheet, FFF Distributor
55003-101003LF Details Description
Related parts for 55003-101003LF
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/423 OCTAL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR TO46-2 THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70PIN .4MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V 20% X6S 1206 datasheet.pdf