Vishay/Dale CMF205R1000JKR6
CMF205R1000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF205R1000JKR6
Brief Description
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF205R1000JKR6.pdf
Availability of CMF205R1000JKR6
QUANTITY
CMF205R1000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF205R1000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF205R1000JKR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF205R1000JKR6
Related LinksCMF205R, CMF205R1000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF205R1000JKR6 Details Description
Related parts for CMF205R1000JKR6
CAP CER 5600PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING USB AS/PS/JTAG datasheet.pdf
IC Z8 DIG TV CTRL OTP 42-SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf