Texas Instruments 551012922-1/NOPB
551012922-1/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
551012922-1/NOPB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Op Amps
Brief Description
BOARD EVAL UNIV FOR SC-70 AMP
Datasheet Download
551012922-1/NOPB.pdf
Availability of 551012922-1/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
551012922-1/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of 551012922-1/NOPB
Internal Part NumberEIS-551012922-1/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Op Amps
SeriesWEBENCH® Buildit Board
Channels per IC1 - Single
Amplifier TypeGeneral Purpose
Output Type-
Slew Rate-
-3db Bandwidth-
Current - Output / Channel-
Operating Temperature-
Current - Supply (Main IC)-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)-
Board TypeBare (Unpopulated)
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartSC-70-5, SC-70-6 Package
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)551012922-1/NOPB
Related Links55101292, 551012922-1/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
551012922-1/NOPB Details Description
Related parts for 551012922-1/NOPB
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 14-DIP datasheet.pdf
FERRULE NON INS 6AWG 15/32" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CRIMP PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
WASH SOLUTION datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf