E-Switch 5511MBLKGRN
5511MBLKGRN picture photo
Mfg. Part Number
5511MBLKGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.03A 12V
Datasheet Download
5511MBLKGRN.pdf
Availability of 5511MBLKGRN
QUANTITY
5511MBLKGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of 5511MBLKGRN
Internal Part NumberEIS-5511MBLKGRN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS Information5500 Series RoHS Cert of Compliance
3D Model5511MBLKyyy.stp
Standard Package500
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series5500
PackagingBulk
TypeKeyswitch, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating300mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC12V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.2 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 65°C
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5511MBLKGRN
Related Links5511M, 5511MBLKGRN Datasheet, E-Switch Distributor
5511MBLKGRN Details Description
Related parts for 5511MBLKGRN
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SSR 90A BURST FIRE CONTROL 10V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
FILTER 3-LINE 300VAC 35A PANEL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 15V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf