Ohmite D175K25RE
D175K25RE picture photo
Mfg. Part Number
D175K25RE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 25 OHM 175W
Datasheet Download
D175K25RE.pdf
Availability of D175K25RE
QUANTITY
D175K25RE Order Process
Ship out your order
Specifications of D175K25RE
Internal Part NumberEIS-D175K25RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Power (Watts)175W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D175K25RE
Related LinksD175, D175K25RE Datasheet, Ohmite Distributor
D175K25RE Details Description
Related parts for D175K25RE
CONN RECEPT 17POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 250' datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK .25" datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CAP 330MF -20%, +80% 5.5V T/H datasheet.pdf