FFF 55510-032LF
55510-032LF picture photo
Mfg. Part Number
55510-032LF
Brief Description
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
55510-032LF.pdf
Availability of 55510-032LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55510-032LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55510-032LF
Internal Part NumberEIS-55510-032LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package540
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55510-032LF
Related Links55510, 55510-032LF Datasheet, FFF Distributor
55510-032LF Details Description
Related parts for 55510-032LF
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 4A 100V DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
ADAPTER 100-TQFP LCMXO1200E datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 650MA 130 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf