TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-14-8
55A0111-14-8 picture photo
Mfg. Part Number
55A0111-14-8
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG
Datasheet Download
55A0111-14-8.pdf
Availability of 55A0111-14-8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A0111-14-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0111-14-8
Internal Part NumberEIS-55A0111-14-8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.085" (2.16mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0111-14-8
Related Links55A011, 55A0111-14-8 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0111-14-8 Details Description
Related parts for 55A0111-14-8
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8-CDIP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 34-PCM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
220UF 100V 15X30MM 105C 10000H datasheet.pdf