TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-14-8
55A0111-14-8 picture photo
Mfg. Part Number
55A0111-14-8
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG
Datasheet Download
55A0111-14-8.pdf
Availability of 55A0111-14-8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A0111-14-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0111-14-8
Internal Part NumberEIS-55A0111-14-8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.085" (2.16mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0111-14-8
Related Links55A011, 55A0111-14-8 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0111-14-8 Details Description
Related parts for 55A0111-14-8
FUSE GLASS 15A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 400MA SOT323-3 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 879MA 367 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI3 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 13POS datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.68UF RADIAL datasheet.pdf
MODULATOR ISOLATED 20MHZ datasheet.pdf