TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-18-9
55A0111-18-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A0111-18-9
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE
Datasheet Download
55A0111-18-9.pdf
Availability of 55A0111-18-9
QUANTITY
55A0111-18-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0111-18-9
Internal Part NumberEIS-55A0111-18-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information216031-005 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand19/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.060" (1.52mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0111-18-9
Related Links55A011, 55A0111-18-9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0111-18-9 Details Description
Related parts for 55A0111-18-9
RES SMD 7.87KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CODE HOPP ENCODER 7FUNC 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 120W datasheet.pdf
HEADER VERT .093 CLIP 3POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 11MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.1A SC-74 datasheet.pdf
BIT NAILEATER 5/8" X 7.62 datasheet.pdf
TOOL REMOVAL TWEEZER 16 GA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf