TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28PN-6117-LC
DL60R20-28PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN
Datasheet Download
DL60R20-28PN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R20-28PN-6117-LC
QUANTITY
DL60R20-28PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28PN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (24)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28PN-6117-LC
DL60R20-28PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R20-28PN-6117-LC
RES ARRAY 6 RES 3.3K OHM 12SRT datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/YLW DIFF datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN RA datasheet.pdf