TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0114-28-94
55A0114-28-94 picture photo
Mfg. Part Number
55A0114-28-94
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 28AWG WHT/YEL
Datasheet Download
55A0114-28-94.pdf
Availability of 55A0114-28-94
QUANTITY
55A0114-28-94 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0114-28-94
Internal Part NumberEIS-55A0114-28-94
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information216195-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0114
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7/36
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.027" (0.69mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorWhite, Yellow Stripe
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0114-28-94
Related Links55A011, 55A0114-28-94 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0114-28-94 Details Description
Related parts for 55A0114-28-94
CAP TRIMMER 0.4-10PF 200V SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL OUT 14-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 14SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 GL/W SN/PB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf