TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0121-12-0/9
55A0121-12-0/9 picture photo
Mfg. Part Number
55A0121-12-0/9
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 12AWG
Datasheet Download
55A0121-12-0/9.pdf
Availability of 55A0121-12-0/9
QUANTITY
55A0121-12-0/9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0121-12-0/9
Internal Part NumberEIS-55A0121-12-0/9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information136066-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.206" (5.23mm)
Shield Type-
Length-
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0121-12-0/9
Related Links55A0121, 55A0121-12-0/9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0121-12-0/9 Details Description
Related parts for 55A0121-12-0/9
IC OCT TRNSP LATCH HS 3ST 20SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER QUAD LV N-INV 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/REC 28-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 238POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf