TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0131-20-0/2/9
55A0131-20-0/2/9 picture photo
Mfg. Part Number
55A0131-20-0/2/9
Brief Description
CABLE 3COND 20AWG
Datasheet Download
55A0131-20-0/2/9.pdf
Availability of 55A0131-20-0/2/9
QUANTITY
55A0131-20-0/2/9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0131-20-0/2/9
Internal Part NumberEIS-55A0131-20-0/2/9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information881982-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.108" (2.74mm)
Shield Type-
Length-
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0131-20-0/2/9
55A0131-20-0/2/9 Details Description
Related parts for 55A0131-20-0/2/9
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 10.8W .55-1.8VOUT 6A datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2SFN datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 560MA 1.21 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf