TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0811-10-2
55A0811-10-2 picture photo
Mfg. Part Number
55A0811-10-2
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 10AWG RED
Datasheet Download
55A0811-10-2.pdf
Availability of 55A0811-10-2
QUANTITY
55A0811-10-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0811-10-2
Internal Part NumberEIS-55A0811-10-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information218483-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
Cable TypeHook-Up, Dual Wall
Wire Gauge10 AWG
Conductor Strand37/26
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.128" (3.25mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.004" (0.11mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0811-10-2
Related Links55A081, 55A0811-10-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0811-10-2 Details Description
Related parts for 55A0811-10-2
IC BUFFER 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V 0605 datasheet.pdf
CONN 16POS IDC SOCKET 10GOLD datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR BI-DIR 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 38POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 51MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 120A SOT-227 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf