TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1111-22-3-9
55A1111-22-3-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1111-22-3-9
Brief Description
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1111-22-3-9.pdf
Availability of 55A1111-22-3-9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1111-22-3-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1111-22-3-9
Internal Part NumberEIS-55A1111-22-3-9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1111-22-3-9
Related Links55A1111, 55A1111-22-3-9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A1111-22-3-9 Details Description
Related parts for 55A1111-22-3-9
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IMPACT 85 DC 4X14 GL SN datasheet.pdf
CONN DSUB 2X15POS F/F 15.88MM datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf