TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1111-22-6-6
55A1111-22-6-6 picture photo
Mfg. Part Number
55A1111-22-6-6
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
CBL 1COND 22AWG 600V BLUE SHLD
Datasheet Download
55A1111-22-6-6.pdf
Availability of 55A1111-22-6-6
QUANTITY
55A1111-22-6-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1111-22-6-6
Internal Part NumberEIS-55A1111-22-6-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information331027-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Jacket ColorBlue
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1111-22-6-6
Related Links55A1111, 55A1111-22-6-6 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A1111-22-6-6 Details Description
Related parts for 55A1111-22-6-6
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
LIGHT PIPE .145" PNL MNT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TGARD 500,A0 TO-220 0.009" datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf