Vicor Corporation VE-21B-IX-F3
VE-21B-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-IX-F3.pdf
Availability of VE-21B-IX-F3
QUANTITY
VE-21B-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21B-IX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-IX-F3
Related LinksVE-21B, VE-21B-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-IX-F3 Details Description
Related parts for VE-21B-IX-F3
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8USMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM DO204AC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
BOTTLE ONLY DS BLUE 8OZ IPA datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf