TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1112-16-9-9
55A1112-16-9-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1112-16-9-9
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
CBL 1COND 16AWG 600V WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1112-16-9-9.pdf
Availability of 55A1112-16-9-9
QUANTITY
55A1112-16-9-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1112-16-9-9
Internal Part NumberEIS-55A1112-16-9-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information245679-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1112
Cable TypeHook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/29
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.101" (2.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Length-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1112-16-9-9
Related Links55A1112, 55A1112-16-9-9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A1112-16-9-9 Details Description
Related parts for 55A1112-16-9-9
RACK CABINET 61.75X24.19X 32.62" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 190MA 5.73 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2365 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 20A GREEN datasheet.pdf