TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1121-16-6/9-9
55A1121-16-6/9-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1121-16-6/9-9
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 16AWG WHT SHLD
Datasheet Download
55A1121-16-6/9-9.pdf
Availability of 55A1121-16-6/9-9
QUANTITY
55A1121-16-6/9-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1121-16-6/9-9
Internal Part NumberEIS-55A1121-16-6/9-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information316081-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1,000
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.171" (4.34mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1121-16-6/9-9
55A1121-16-6/9-9 Details Description
Related parts for 55A1121-16-6/9-9
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM RECESSED GRN datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 300MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK ZINC X2 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf