TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1121-24-9/96-9CS2275
55A1121-24-9/96-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1121-24-9/96-9CS2275
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 24AWG WHT SHLD
Datasheet Download
55A1121-24-9/96-9CS2275.pdf
Availability of 55A1121-24-9/96-9CS2275
QUANTITY
55A1121-24-9/96-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1121-24-9/96-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1121-24-9/96-9CS2275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information353785-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package2,000
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.107" (2.72mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1121-24-9/96-9CS2275
55A1121-24-9/96-9CS2275 Details Description
Related parts for 55A1121-24-9/96-9CS2275
MOSFET N-CH 100V 76A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 6000MA 1806 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.58A 55 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf