TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1123-22-9/96-9CS2275
55A1123-22-9/96-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1123-22-9/96-9CS2275
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 22AWG WHT SHLD
Datasheet Download
55A1123-22-9/96-9CS2275.pdf
Availability of 55A1123-22-9/96-9CS2275
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1123-22-9/96-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1123-22-9/96-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1123-22-9/96-9CS2275
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Nickel Coated
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.119" (3.02mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Nickel Coated
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1123-22-9/96-9CS2275
55A1123-22-9/96-9CS2275 Details Description
Related parts for 55A1123-22-9/96-9CS2275
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100' datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC TRI OUT 5,15,-15V datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 32SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB RA 20POS datasheet.pdf