TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1131-24-9/93/96-9
55A1131-24-9/93/96-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1131-24-9/93/96-9
Brief Description
CABLE 3COND 24AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1131-24-9/93/96-9.pdf
Availability of 55A1131-24-9/93/96-9
QUANTITY
55A1131-24-9/93/96-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1131-24-9/93/96-9
Internal Part NumberEIS-55A1131-24-9/93/96-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information577931-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.113" (2.87mm)
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1131-24-9/93/96-9
55A1131-24-9/93/96-9 Details Description
Related parts for 55A1131-24-9/93/96-9
DISPLAY 0.4" SGL 660NM RED SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 XBEE-CELL 3G datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MULTI-TAP CONTACT,LEADFREE datasheet.pdf
150UF 385V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf
6,8UF 450V 12,5X30MM 105C 10000H datasheet.pdf