TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1131-26-3/6/9-9CS2275
55A1131-26-3/6/9-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1131-26-3/6/9-9CS2275
Brief Description
CABLE 3COND 26AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1131-26-3/6/9-9CS2275.pdf
Availability of 55A1131-26-3/6/9-9CS2275
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55A1131-26-3/6/9-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1131-26-3/6/9-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1131-26-3/6/9-9CS2275
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.102" (2.59mm)
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1131-26-3/6/9-9CS2275
55A1131-26-3/6/9-9CS2275 Details Description
Related parts for 55A1131-26-3/6/9-9CS2275
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf