TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1141-18-MST4-9CS2275
55A1141-18-MST4-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1141-18-MST4-9CS2275
Brief Description
CABLE 4COND 18AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1141-18-MST4-9CS2275.pdf
Availability of 55A1141-18-MST4-9CS2275
QUANTITY
55A1141-18-MST4-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1141-18-MST4-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1141-18-MST4-9CS2275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information158551-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1,000
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.181" (4.60mm)
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%