TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1821-22-56/59-5
55A1821-22-56/59-5 picture photo
Mfg. Part Number
55A1821-22-56/59-5
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 22AWG GRN SHLD
Datasheet Download
55A1821-22-56/59-5.pdf
Availability of 55A1821-22-56/59-5
QUANTITY
55A1821-22-56/59-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1821-22-56/59-5
Internal Part NumberEIS-55A1821-22-56/59-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information065215-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.119" (3.02mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorGreen
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1821-22-56/59-5
55A1821-22-56/59-5 Details Description
Related parts for 55A1821-22-56/59-5
CONN HEADER 34PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MPU I.MX28 454MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
LED PCBA, 4.7" ROUND, 4000K datasheet.pdf
PCI EXPRESS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 25V 3528 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf