TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1822-24-9/96-9CS2275
55A1822-24-9/96-9CS2275 picture photo
Mfg. Part Number
55A1822-24-9/96-9CS2275
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 24AWG WHT SHLD
Datasheet Download
55A1822-24-9/96-9CS2275.pdf
Availability of 55A1822-24-9/96-9CS2275
QUANTITY
55A1822-24-9/96-9CS2275 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1822-24-9/96-9CS2275
Internal Part NumberEIS-55A1822-24-9/96-9CS2275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information169311-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.123" (3.12mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Silver Coated
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1822-24-9/96-9CS2275
55A1822-24-9/96-9CS2275 Details Description
Related parts for 55A1822-24-9/96-9CS2275
HOOK&LOOP TAKTY .75"50# WHT 15' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED 2MM PRISM Y 13" HYSOL LENS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.5A 6SON datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SMINI2 datasheet.pdf
POWER LINE FILTER 20A .250 SPADE datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
560UF 35V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf