TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1841-20-2/4/5/6-9
55A1841-20-2/4/5/6-9 picture photo
Mfg. Part Number
55A1841-20-2/4/5/6-9
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 20AWG WHITE SHLD
Datasheet Download
55A1841-20-2/4/5/6-9.pdf
Availability of 55A1841-20-2/4/5/6-9
QUANTITY
55A1841-20-2/4/5/6-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A1841-20-2/4/5/6-9
Internal Part NumberEIS-55A1841-20-2/4/5/6-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information318074-002 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package5,000
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.176" (4.47mm)
Shield TypeBraid
Length-
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.008" (0.20mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage85%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A1841-20-2/4/5/6-9
55A1841-20-2/4/5/6-9 Details Description
Related parts for 55A1841-20-2/4/5/6-9
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN /2 3.3V/5V 8-MLF datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC SOC FPGA 588 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
82UF 50V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf