Grayhill, Inc. 55BD30-01-1-AJN
55BD30-01-1-AJN picture photo
Mfg. Part Number
55BD30-01-1-AJN
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SERIES 55
Datasheet Download
55BD30-01-1-AJN.pdf
Availability of 55BD30-01-1-AJN
QUANTITY
55BD30-01-1-AJN Order Process
Ship out your order
Specifications of 55BD30-01-1-AJN
Internal Part NumberEIS-55BD30-01-1-AJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series55
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel16.13mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 7.5 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55BD30-01-1-AJN
Related Links55BD30-, 55BD30-01-1-AJN Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
55BD30-01-1-AJN Details Description
Related parts for 55BD30-01-1-AJN
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 12A PPAK CHIPFET datasheet.pdf
CABLE USB-A 4.75X1.7 CNTR NEG RA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 5POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.89MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 220MF 5.5V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE A 11POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf