Grayhill, Inc. 55SDP30-01PAJS
55SDP30-01PAJS picture photo
Mfg. Part Number
55SDP30-01PAJS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
55SDP30-01PAJS.pdf
Availability of 55SDP30-01PAJS
QUANTITY
55SDP30-01PAJS Order Process
Ship out your order
Specifications of 55SDP30-01PAJS
Internal Part NumberEIS-55SDP30-01PAJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series55
Number of Positions2 ~ 12
Index StopsAdjustable
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel13.51mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque3.5 ~ 7.5 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55SDP30-01PAJS
Related Links55SDP30, 55SDP30-01PAJS Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
55SDP30-01PAJS Details Description
Related parts for 55SDP30-01PAJS
IC ADC 12BIT 8CH W/SEQ 20TSSOP datasheet.pdf
BAG PINK POLY 4MIL 18X24 NO ZIP datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SC70 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf