Alpha Wire 5616B2001 BK005
5616B2001 BK005 picture photo
Mfg. Part Number
5616B2001 BK005
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 20AWG BLK SHLD 100'
Datasheet Download
5616B2001 BK005.pdf
Availability of 5616B2001 BK005
QUANTITY
5616B2001 BK005 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5616B2001 BK005
Internal Part NumberEIS-5616B2001 BK005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBasics of Wire and Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand7/0.0121"
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.220" (5.59mm)
Shield TypeFoil
Length100' (30.5m)
Jacket ColorBlack
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage600V
Operating Temperature-25°C ~ 90°C
Usage-
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.040" (1.02mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5616B2001 BK005
Related Links5616B20, 5616B2001 BK005 Datasheet, Alpha Wire Distributor
5616B2001 BK005 Details Description
Related parts for 5616B2001 BK005
EVALUATION KIT FOR MAX9776 datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
COVER HINGED STR 12X12X36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 29POS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf