| Internal Part Number | EIS-FP-301-1.5-RED-4'-BULK | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| MSDS Material Safety Datasheet | FP-301 Colored MSDS FP-301 Black MSDS | |
| Standard Package | 48 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Tubing | |
| Series | FP-301 | |
| Type | Tubing, Flexible | |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 | |
| Length | 4.00' (1.22m) | |
| Inner Diameter - Supplied | 1.500" (38.1mm) | |
| Inner Diameter - Recovered | 0.750" (19.05mm) | |
| Recovered Wall Thickness | 0.040" (1.02mm) | |
| Material | Polyolefin (PO) | |
| Features | Flame Retardant, Solvent Resistant | |
| Color | Red | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C | |
| Shrink Temperature | 100°C | |