Vishay/BCcomponents 561R10TCCQ62BA
561R10TCCQ62BA picture photo
Mfg. Part Number
561R10TCCQ62BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
561R10TCCQ62BA.pdf
Availability of 561R10TCCQ62BA
QUANTITY
561R10TCCQ62BA Order Process
Ship out your order
Specifications of 561R10TCCQ62BA
Internal Part NumberEIS-561R10TCCQ62BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 561R
PackagingBulk
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)561R10TCCQ62BA
Related Links561R10T, 561R10TCCQ62BA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
561R10TCCQ62BA Details Description
Related parts for 561R10TCCQ62BA
TOOL CRIMP STRAIN RELIEF MODULAR datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 130 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf