Vishay/BCcomponents 561R10TCCV27
561R10TCCV27 picture photo
Mfg. Part Number
561R10TCCV27
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 1KV C0K RADIAL
Datasheet Download
561R10TCCV27.pdf
Availability of 561R10TCCV27
QUANTITY
561R10TCCV27 Order Process
Ship out your order
Specifications of 561R10TCCV27
Internal Part NumberEIS-561R10TCCV27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 561R
PackagingBulk
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0K
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.252" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max)0.377" (9.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
FeaturesLow Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)561R10TCCV27
Related Links561R10, 561R10TCCV27 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
561R10TCCV27 Details Description
Related parts for 561R10TCCV27
TRANS PNP 60V 0.6A TO92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 14-20AWG GOLD datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 100KSPS SAR 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf