AVX Corporation 12101A221KAT2A
12101A221KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101A221KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101A221KAT2A.pdf
Availability of 12101A221KAT2A
QUANTITY
12101A221KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101A221KAT2A
Internal Part NumberEIS-12101A221KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101A221KAT2A
Related Links12101A2, 12101A221KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101A221KAT2A Details Description
Related parts for 12101A221KAT2A
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 16AWG 3COND 118" BLACK SJT datasheet.pdf
EXTENDER CARD CPCI 3U 80MM datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRVR 2.5V 48-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
CONN JSC JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf