Vishay/BCcomponents 561R10TCCV50RE
561R10TCCV50RE picture photo
Mfg. Part Number
561R10TCCV50RE
Brief Description
CAP CER 5PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
561R10TCCV50RE.pdf
Availability of 561R10TCCV50RE
QUANTITY
561R10TCCV50RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 561R10TCCV50RE
Internal Part NumberEIS-561R10TCCV50RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingBulk
Capacitance5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.252" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max)0.377" (9.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)561R10TCCV50RE
Related Links561R10T, 561R10TCCV50RE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
561R10TCCV50RE Details Description
Related parts for 561R10TCCV50RE
CONN HEADER 33POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR SOT-143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 R/A datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 2800K TO252 datasheet.pdf
DL5 260C RECPT datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 10A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 120 MOHM datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf