TE Connectivity Raychem Cable Protection 562A011-100-CS-1972-0
562A011-100-CS-1972-0 picture photo
Mfg. Part Number
562A011-100-CS-1972-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
562A011-100-CS-1972-0.pdf
Availability of 562A011-100-CS-1972-0
QUANTITY
562A011-100-CS-1972-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 562A011-100-CS-1972-0
Internal Part NumberEIS-562A011-100-CS-1972-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 562A0
TypeBoot, Transition - Breakout, 4:1
Shell Size - Insert11
Features-
ColorBlack
MaterialPolyolefin, Semi-Flexible
Large Diameter Supplied0.520" (13.2mm)
Large Diameter Recovered0.270" (6.9mm)
Small Diameter Supplied0.260" (6.6mm)
Small Diameter Recovered0.140" (3.6mm)
Large Recovered Length1.510" (38.4mm)
Small Recovered Length0.950" (24.1mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562A011-100-CS-1972-0
562A011-100-CS-1972-0 Details Description
Related parts for 562A011-100-CS-1972-0
HEADER OPEN .030"DIA .300 20POS datasheet.pdf
IC MON TRPL MCRPWR TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN D-SUB GASKET RFI 25POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 19POS datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf