Vishay/BCcomponents 562R10TST56QR
562R10TST56QR picture photo
Mfg. Part Number
562R10TST56QR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV X5F RADIAL
Datasheet Download
562R10TST56QR.pdf
Availability of 562R10TST56QR
QUANTITY
562R10TST56QR Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R10TST56QR
Internal Part NumberEIS-562R10TST56QR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R10TST56QR
Related Links562R10, 562R10TST56QR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R10TST56QR Details Description
Related parts for 562R10TST56QR
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.5K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf