Vishay/BCcomponents 562R10TST56RR
562R10TST56RR picture photo
Mfg. Part Number
562R10TST56RR
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV X5F RADIAL
Datasheet Download
562R10TST56RR.pdf
Availability of 562R10TST56RR
QUANTITY
562R10TST56RR Order Process
Ship out your order
Specifications of 562R10TST56RR
Internal Part NumberEIS-562R10TST56RR
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.291" Dia (7.40mm)
Height - Seated (Max)0.417" (10.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562R10TST56RR
Related Links562R10, 562R10TST56RR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562R10TST56RR Details Description
Related parts for 562R10TST56RR
SWITCH DIP FLUSH 10POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT PDDLBRD 26POS VERT T/H datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf