Vishay/BCcomponents 562RTST10RR
562RTST10RR picture photo
Mfg. Part Number
562RTST10RR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
562RTST10RR.pdf
Availability of 562RTST10RR
QUANTITY
562RTST10RR Order Process
Ship out your order
Specifications of 562RTST10RR
Internal Part NumberEIS-562RTST10RR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 562R
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.250" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)562RTST10RR
Related Links562RT, 562RTST10RR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
562RTST10RR Details Description
Related parts for 562RTST10RR
JUMPER-H1500TR/A2015W/H1500TR 5" datasheet.pdf
POWER STRIP 12.5"15A 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 16SOIC datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 91DB 36MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RING, RETAINER datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf