Apem Inc. 5637MADGBK27
5637MADGBK27 picture photo
Mfg. Part Number
5637MADGBK27
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
5637MADGBK27.pdf
Availability of 5637MADGBK27
QUANTITY
5637MADGBK27 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5637MADGBK27
Internal Part NumberEIS-5637MADGBK27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series5000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length11.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesMatte Black Finish
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5637MADGBK27
Related Links5637MA, 5637MADGBK27 Datasheet, Apem Inc. Distributor
5637MADGBK27 Details Description
Related parts for 5637MADGBK27
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
16MM IND CTRL KEYLOCK OPERATOR datasheet.pdf
COMPUTER SGL BOARD SBC-I.MX51 datasheet.pdf
RES 271 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL POWER SWITCH XRP2526 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf