Vishay/BCcomponents 564R60GAQ10
564R60GAQ10 picture photo
Mfg. Part Number
564R60GAQ10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 6KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
564R60GAQ10.pdf
Availability of 564R60GAQ10
QUANTITY
564R60GAQ10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 564R60GAQ10
Internal Part NumberEIS-564R60GAQ10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.402" Dia (10.20mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.374" (9.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564R60GAQ10
Related Links564R6, 564R60GAQ10 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564R60GAQ10 Details Description
Related parts for 564R60GAQ10
SAW FILTER GSM 881 MHZ 50/150 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN JACK 16POS FMALE CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Stake datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 550MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES 200 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf