Vishay/BCcomponents 564R75GAD10
564R75GAD10 picture photo
Mfg. Part Number
564R75GAD10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 7.5KV Y5U RADIAL
Datasheet Download
564R75GAD10.pdf
Availability of 564R75GAD10
QUANTITY
564R75GAD10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 564R75GAD10
Internal Part NumberEIS-564R75GAD10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 564R
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated7500V (7.5kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.618" Dia (15.70mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)564R75GAD10
Related Links564R7, 564R75GAD10 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
564R75GAD10 Details Description
Related parts for 564R75GAD10
HARNESS FR POLY WHT 1/2" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5.0MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf